Hasičská recese v Dřevoplechu má vítěze (2016)

Široký Důl – Hasiči z Čech, Moravy, Slezska i Slovenska se sjeli na největší soutěži v požárním útoku do areálu místního podniku, který je přejmenován na jeden den na „Dřevoplech n. p.

Důvodem je recesistický nádech akce, který je patrný z jejího názvu i z ceny pro vítěze.

„Soutěž byla opět největší v České republice. Tři až čtyři tisíce návštěvníků vidělo přes dvě stě útoků. Ze Slovenska přijelo pětadvacet družstev, z nichž jedno urazilo 472 kilometrů,” sdělil organizátor a moderátor hasičského klání Jakub Paulíček. Ten také prozradil že závody na internetu sledovalo 21 877 diváků a v chladném počasí bylo vypito 280 litrů svařáku.

VÝSTŘEL Z AURORY
Celý závod se běhá na trati pro ženy a veterány (dvě hadice „B”) pro všechny kategorie na asfaltovém podkladu. Všechny, stejně jako před 99 lety, vyděsil výstřel z Aurory. Zároveň spustil velikou show, které zobrazovala letošní rychlou změnu dějiště mistrovství světa v požárním sportu. Ani Korejec, ani Kubánec, natož Brazilec nesplnili technické podmínky překážek pro možnost pořádání soutěží. Jediný, kdo byl těžkým soupeřem pro pořadatele, byl „ruskij požárnik” se svojí dvoulahvovou džberovkou na vodku.

Samotný závod začala družstva ze svitavské ligy, konkrétně ženy z Poličky. Pokračovaly ženy z Nedvězího a jejich čas 18,15 něco naznačoval, i když bylo daleko k poslednímu družstvu se startovním číslem 49. Vždyť ve všech kategoriích běží nejlepší družstva z okresních, krajských i celostátních lig. Mezi tři nejlepší ženská družstva se nikomu z okresu nepodařilo procpat. Nejblíže umístění „na bedně” byl svitavský dvojblok Nedvězí-Oldříš. Zvítězily hasičky ze Sychotína na Blanensku. V průběhu závodu nebylo po celý den nouze o dramatické momenty. Špatné spoje, prasklé hadice nebo plný plyn na stroji. To vše znamenalo vodu všude jinde, než v kádi, v hadicích a na terčích.

SLOVENSKÝ VÍTĚZ

Senioři byli zaregistrováni v počtu jedenácti družstev. Opět platí, kdo má kvalitní seniory, ten měl nebo má kvalitní muže. V tomto případě se snoubila rychlost a zkušenost. Hartmanice nasadily laťku vysoko časem 15,51 na pravém proudu, ten lepší byl na levém 15,38, ale do výsledků se počítá vždy ten horší. Nejdříve Plumlov a hned poté Ostrava Svinov, odsunuly nejúspěšnější celek ze Svitavska na konečnou třetí příčku. Čtyři družstva měla neplatný pokus.

V kategorii mužů začínala družstva ze svitavské ligy. První bylo Bystré, které muselo svůj pokus opakovat v průběhu závodu. Nešla časomíra na levém proudu. Jak řekl hlavní pořadatel Jakub Paulíček: „Podruhé za osmnáct let je uznán družstvu opakovaný start.”

Nikdo z okresu Svitavy nebyl ani v nejlepší dvacítce ze 142 družstev. Vítěze bylo nutné najít mezi těmi, kteří dokázali zdolat trať pod čtrnáct vteřin. Dokonce sedmnácté družstvo mělo oba proudy pod 15 vteřin.

O vítězi tak rozhodovaly maličkosti. Reakce na startu až po poslední kapku, která srazila terč. Slovenský celek Zbora zaběhl asi v jedné třetině startovního pole čas 14,49, který stačil „jen” na čtvrté místo. Nakonec vyhrálo družstvo z Bezděkova pod Třemšínem. Nejlepší tým ze Svitavska byl na 22. místě Chrastavec. (pš, jf)