V Širokém Dole se opět konala největší soutěž v požárním útoku v České republice.

V sobotu 29.10 se v Širokém Dole u Poličky sjelo po třech letech opět více než 200 družstev mužů a žen, aby změřili síly na prestižním závodě Memorial Široký Důl – Flídr Cup 2022. Soutěž se konala v areálu generálního partnera akce firmy Flídr group s.r.o a atypické jarní počasí potěšilo, ale i nadělalo pořadatelům vrásky. Polovina sortimentu musela být narychlo přeměněna ze zimního na letní, protože takové teplo na tomto závodě za 22. let je existence ještě nepanovalo. To ale nahrávalo divákům, kterých se na ploše Flídr arény sešlo neuvěřitelné množství. O účast na tomto závodě je obrovský zájem. Tomu svědčí to, že kapacita závodu se naplnila po cca 70 minutách a zájem je přibližně dvojnásobný, než je kapacita soutěže.

V 8:45 začal závod kategorií žen. Zde nechyběli nejkvalitnější týmy z České I Slovenské republiky. Začátek soutěže byl vlažný a mnoha týmům že se nedařilo s mírně atypickou dráhou ve Flídr aréně srovnat. Přesto jsme v této kategorii viděli pět časů pod osmnáctivteřinovou hranici. Nečekané vítězství si ze Širokého Dolu odvezla děvčata z Haňovic (OL), která předvedla velmi povedené útok zakončený vyrovnanými sestřiky  v čase 17,05. Děvčata šla asi v polovině starovního pole a mírné zdržení při náběru jim spíše pomohlo, aby byly proudařky na svých místech. Ani velké extraligové favoritky však tento čas nedokázali pokořit a tak se vítězky Olomoucké noční ligy staly i vítězkami Flídr cupu 2022. Na druhém místě skončily vicemistryně Extraligy ČR ženy z Olešné (HB). O jejich druhém místě rozhodla pouhá setina sekundy a čas 17,06. Bronzové medaile pak putovaly do Jinolic. Děvčata se po pauze dala opět dohromady právě na tento závod a ukázala, že to vůbec nezapoměla. Čas 17,35 ukázal, že na špičku stále bez problémů mají. Čtvrté místo pak putovalo do Děrného (NJ) 17,57 a páté do Benetic (TR) 17,94.

Kolem jedenácté hodiny začal závod mužů. Počasí krásné, na obloze ani mráček a dalo se předpokládat, že se bude jednat o velmi rychlý závod. Následující hodiny ale očekávání snad ještě předčili. Nejrychlejší závod v historii, ve kterém jsme se dočkali:  44 časů pod 15 vteřin, šesti třináctek a dokonce překonání čtrnáct let starého rekordu dráhy. Už od začátku padaly kvalitní časy jako na běžícím páse a než se na start postavila Trnava (TR) a ukázala, že to dnes bude opravdu výjimečný závod. Čas 13,91 a obrovská radost v táboře Trnavy rozjel na ploše Flídr arény sérii útoků, která neměla dosud obdoby. Vrcholem byly tři útoky extraligových týmů Jinolic (JC), Čechtína (TR) a Nevcehle (JI). Tyto týmy šli hned po sobě v neuvěřitelné atmosféře, která je hnala kupředu. Jinolice zapsali 13,93 hned po nich Čechtín druhý nejrychlejší útok historie závodu 13,71. Pak všechno vzali do svých rukou borci z Nevcehle a naprosto neuvěřitelným výkonem překonali čtrnáct let starý rekord dráhy Zbory z roku 2008. Čas 13,52 znamenal obrovskou radost v týmu, který je zároveň držitelem rekordu Extraligy ČR a v letošním roce se v Extralize umístil na třetím místě. Největší slovenský favorit Polny Kesov skončil po chybě už na základně a tak se nejúspěšnějším Slovenským týmem stala na sedmém místě Orechova Potoň časem 14,01. Do konce závodu ještě velmi výrazně promluvili muži z Jaronic (CB), kteří si ze Širokého Dolu vezou bronzové medaile za čas 13,75. Poslední třináctku, kterou diváci viděli, pak předvedl Radostín na Oslavou B a čas 13,88 znamenal celkové čtvrté místo.

Během hlavního závodu se na vedlejší dráze konalo charitativní ME v nalévačce dvojic, což je část požárního útoku při které se dostává voda do stroje. Během této akce bylo startovné věnováno na pomoc rodině kamaráda, který nečekaně zahynul v letošním roce na hasičských závodech. V kategorii mužů se vítězi stali Janovice s časem 6,41 a v kategorii žen Pěnčín 7,64. Společně se startovným probíhal prodej hrníčků s logem závodu a našeho projektu Všichni za jednoho. Kdo chtěl mohl pak přispět do připravených kasiček u barů. Celkem se podařilo vybrat neuvěřitelných 100 000 kč.

Top