#vcasuber pro Míšu (2018)

27. října se v Širokém Dole u Poličky konala největší hasičská soutěž v České republice. V tento den nešlo ale pouze o velmi cennou trofej pro družstva v požárním útoku z České i Slovenské republiky. Závod měl v letošním roce i výrazný charitativní nádech. Pořadatelé se v letošním roce rozhodli pomoci Míše, která přišla o velkou část zraku právě při soutěži v požárním útoku. “Už v minulých letech jsme pomohli například Dětskému centru ve Svitavách, nebo našemu kamarádovi a členovi Tomášovi. Tato sbírka byla ale zárověň projektem, který měl upozornit na nebezpečí, které skýtá požární sport” Celá kampaň se jmenovala Včas uber a měl za cíl upozornit závodníky, aby více sledovali dění na dráze během požárního útoku a tím předcházeli zraněním.

Během hlavního závodu probíhala doplňková soutěž Otevřené mistrovství Evropy v naběračce, což je část požárního útoku, kdy se dostává voda z kádě do stroje. Právě tato akce byla vlajkovou lodí celé sbírky. Startovné bylo minimálně 50Kč, ale týmy dávali i několikanásobně více. Dále pak ve spolupráci s hasičskou televizí Fire TV probíhal prodej reklamních předmětů tohoto média a polovinu věnovala Fire TV právě na tento účel. Celou soutěž v naběračce pomáhal místnímu sboru zorganizovat sbor z Oldříše, který se nejen zřekl odměny, ale ještě přidal za každý startující tým 50kč ze svého. “Ani jsme nečekali, že bude mít akce takovou odezvu, našli se dokonce skupinky, které si vyžádali kasičku a vydali se vybírat příspěvky mezi lidi dobrovolně” Poslední částí sbírky pak byly kasičky, které byly na každém výčepu a do kterých mohli účastníci soutěže vhodit příspěvek. Nakonec se podařilo vybrat neuvěřitelných 50 000kč. “Jsme moc rádi, že se ukázalo, že hasiči jsou jedna velká rodina. Předpokládali jsme, že se vybere tak polovina. S takto vysokou částkou musí některé sbory fungovat celý rok.”

“Vzhledem k náročné rehabilitaci po úrazu a několika operacích se nám podařilo sejít se s Míšou sejít až téměř měsíc po skončení sbírky. Stav Míši se dost zlepšil, ale stále ji poškození zraku limituje i v každodenních činnostech, které nám zdravým přijdou samozřejmé”. Finanční prostředky budou použity k nákupu kompenzačních pomůcek pro osoby se zrakovým postižením a speciální techniky umožňující používat počítač pro běžnou činnost i ve škole.

“V současné době je ve sboru, ale i mino něj, spousta velmi aktivních členů, díky kterým se nám daří podobné projekty, nejen vymýšlet, ale i realizovat. Pokud svatý Florián dá, jsme připraveni v podobných aktivitách dál pokračovat, jak jen to bude v našich silách.”

Top